– Veolia jest przede wszystkim koncernem globalnym, który działa w obszarze gospodarki wodnej, w obszarze likwidacji odpadów. Natomiast w Polsce działa przede wszystkim w obszarze ciepłownictwa, a najważniejsze aktywa to sieci w Warszawie, Poznaniu, Łodzi i kilkadziesiąt małych w średniej wielkości miastach Polski. Naszą naczelną zasadą jeśli chodzi o rozwój biznesu jest gospodarka obiegu zamkniętego – powiedział prezes Veolia Energia Warszawa, Paweł Orlof, w rozmowie z ISBnews.TV podczas EKG w Katowicach.
Prezes przypomniał, że Warszawa jest największą siecią ciepłowniczą w Europie z 1800 km infrastruktury. Dzięki inwestycjom Veolii jest zdigitalizowana to znaczy sterowana online. Od prywatyzacji w roku 2011 sieci ciepłowniczych zainwestowano 1,3 mld zł.
– Jesteśmy w sytuacji drastycznego wzrostu cen energii m. in z powodu wojny na Ukrainie, co powoduje, że musimy używać najnowszej technologii, by nie doprowadzić maksymalnego wzrostu cen ubóstwa energetycznego – wskazał.
Według Orlofa świat powinien coraz mocniej wykorzystywać nie tylko powszechnie znane już technologie jak OZE, ale pracować nad nowymi np. odzyskiwaniem ciepła odpadowego, ze ścieków, z klimatyzacji budynków, z metra czy serwerowi.
– To są instrumenty, z których w sposób rozproszony możemy pobierać ciepło. Druga rzecz, którą można zrobić, poza obniżaniem zużycia przez naszych klientów, to zasilenie sieci ciepłowniczej ciepłem ze spalania odpadów czyli budować spalarnie – dodał.
Prezes wyjaśnił, ze Veolia buduje obecnie wieloletni program inwestycyjny, ale w jego założeniach i późniejszej realizacji ważne są takźe decyzje władz Polski i UE. W którą stronę pójdą regulacje, docelowy miks energetyczny itp. Na pewno jednak w tym programie jest miejsce na przejęcia.
– W Veoli bez przerwy są prowadzone prace i rozpatruje się możliwości akwizycyjne. Natomiast w Warszawie chcemy bardzo mocno pójść w inwestycje, które pozwolą obniżyć temperaturę pracy sieci, w inwestycje pozyskiwania ciepła odpadowego, z metra, ze ścieków, serwerowni i klimatyzacji dużych budynków. Tam jest ciepło które ulatuje w powietrze i będziemy dążyć do tego, by je wykorzystać we właściwy sposób – podsumował Orlof.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud