– Wydaje mi się, że biorąc pod uwagę wszystkie regulacje prawne, które są wprowadzone albo w trakcie procedowania, to te ceny energii, absolutnie jestem pewien, będą systematycznie spadać. Trzeba powiedzieć, że ten dotychczasowy wzrost cen energii był dotychczas ściśle związany z drastycznym wzrostem cen surowców energetycznych takich jak gaz i węgiel, a to z kolei było celowym działaniem Kremla – mówi Paweł Cioch wiceprezes PGE w rozmowie z ISBnews.TV.
PGE Paliwa i Węglokoks sprowadzą do Polski 11,2 mln ton węgla do końca tego roku.
– Jest to węgiel różnej jakości, ale proszę pamiętać, że tzw. miały węglowe będą przeznaczone na użytek energetyki zawodowej, czyli dużych elektrowni natomiast pozostałe po przesianiu będą skierowane do sprzedaży na rzecz gospodarstw domowych i różnych mniejszych podmiotów – tłumaczy Cioch.
Dwa lata temu PGE ogłosiło strategie, w ramach której na inwestycje w latach 2021-2030 wyda 75 mld zł, z czego ok. 50 proc. przypadnie na rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE).
– Trzeba jasno powiedzieć, że od dążenia do zero emisyjności nie ma odwrotu. W dłuższej perspektywie musimy osiągnąć neutralność klimatyczną i w tym zakresie nasza strategia ogłoszona w zeszłym toku jest w pełni aktualna – dodaje Cioch.