– W temacie mobilności pracowników można powiedzieć, że wiele się zmieniło w porównaniu z tym co było jeszcze parę lat temu. Generalnie uważam, że zjawisko mobilności jest pozytywnym trendem, ponieważ praca zdalna otworzyła przed pracownikami mnóstwo możliwości, które wyrównują szanse — mówi Paweł Huczek ekspert firmy Deel w rozmowie z ISBnews.TV
Kiedyś ktoś, kto mieszkał w krajach bardziej rozwiniętych, miał lepsze perspektywy zatrudnienia od mieszkańca na przykład Polski.
– Teraz miejsce zamieszkania jest bez znaczenia. Przy pracy zdalnej lub hybrydowej możemy mieszkać w małej miejscowości a pracować w dużej korporacji — dodaje Paweł Huczek.
Rozwój pracy zdalnej to więc z jednej strony wyzwanie dla polskich firm, które muszą konkurować z zachodnimi organizacjami podbierającymi im zasoby, ale z drugiej ogromna szansa na dotarcie do kandydatów z innych krajów.
Powoli kończy się era przywiązania pracownika do pracodawcy, a lojalność stopniowo zanika – dowodzą badania firm rekrutacyjnych. Licząc się z coraz mniejszą pulą rąk do pracy, zatrudniający są zmuszeni pozyskiwać wciąż nowych kandydatów, także z zagranicy. W dobie tak dużej mobilności w światowym zatrudnieniu, pracodawców wspierają kompleksowe rozwiązania dla branży HR.