– W sytuacjach kryzysowych mamy do dyspozycji, w przypadku klienta indywidualnego, Fundusz Wsparcia Kredytobiorcy, a w przypadku firm system gwarancji i poręczeń BGK. ZBP stoi na stanowisku, że należy z tych instrumentów rozsądnie skorzystać. Wśród polityków i ekonomistów funkcjonuje dość wykrystalizowany pogląd na temat pomocy kredytobiorcom w związki z rosnącymi stopami procentowymi – powiedział prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz, w rozmowie z ISBnews.TV.
Jego zdaniem politycy są zdania, że należy pomagać wszystkim. Jednocześnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że proces dezinflacji polega na ograniczaniu dopływu gotówki na rynek, bo to sprzyja właśnie walce z inflacją. Po to podwyższane są stopy procentowe NBP. Natomiast ekonomiści, którzy rozumieją problem lepiej i nie są uwikłani w żadne gry polityczne.
– Natomiast ekonomiści sądzą, że jeśli pomagać to tylko tym, którzy tej pomocy potrzebują. Od kilku lat funkcjonuje w Polsce Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, gdzie ustawodawca zdefiniował, które osoby kwalifikujące się do pomocy mogą taką pomoc uzyskać. Teraz jest propozycja by to grono, które jest kwalifikowane do pomocy z Funduszu w przypadku „wakacji kredytowych” poszerzyć o kilkanaście procent – mówi Pietraszkiewicz.
Chodzi na przykład o uregulowanie jednej raty kwartalnie po paru czy parunastu latach. Trzeba jednak sobie zdawać sprawę z faktu, że w przypadku takiej pomocy zawsze ktoś musi ponieść koszty.
– Koszty poniosą oczywiście współwłaściciele i udziałowcy banków. Pamiętajmy, że w dużej mierze są to nasi emeryci czy renciści i udziałowcy w bankach spółdzielczych – dodał.
Związek Banków Polskich chce jasnych odpowiedzi na pytanie komu i w jakich proporcjach należy pomagać w związku z rosnącymi ratami kredytowymi. Dlatego też ZBP przedstawił w Sejmie swoje wyraźne stanowisko.
– Uważamy, że trzeba przyjąć większe, lepsze i precyzyjne kryteria pomocy i przyjąć jednocześnie zasadę, że proponowane rozwiązania nie mogą się przeciwstawiać realizowanej politycy antyinflacyjnej – mówi prezes ZBP.
Jeśli chodzi o pomoc w spłatach kredytu dla małych i średnich przedsiębiorstw to istnieją już instrumenty, które pozwalają na negocjacje czy zmianę harmonogramu spłat. Oczywiście w przypadkach uzasadnionych.
– Opowiadam się za tym by w trudnych sytuacjach w stosunku do małych i średnich firm stosować instrumenty poręczeń i gwarancji którymi administruje i zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Na szczęście w tej chwili nie odnotowano wzrostu kredytów nieregularnych, czyli takich, gdzie spłata zobowiązania jest zaburzona – podsumował Pietraszkiewicz.
ISB news i ISBnews.TV były partnerami medialnymi Welconomy 2022.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud