– W obliczu zagrożenia brakiem prądu w całej Polsce pilnie potrzebne są klarowne przepisy, mechanizmy wsparcia i ochrony oraz jasne wytyczne, lecz również przygotowanie – w dialogu z przedsiębiorcami – wariantowych scenariuszy postępowania w przypadku różnej skali problemów z dostępnością energii i paliw – mówi Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich w rozmowie z ISBnews.TV
– Ten sezon jesienno – zimowy może być trudny z obawy o dostępność energii elektrycznej oraz paliw. Być może będą potrzebne ograniczenia w używaniu tych surowców przez przedsiębiorstwa. Dlatego jako FPP zwracamy się do rządu by już teraz przygotować się na taki scenariusz – mówi Piotr Wołejko.
Klarowne przepisy i mechanizmy wsparcia pozwolą przedsiębiorcom przygotować się na deficyt prądu i paliw grzewczych który jest prawdopodobny.
– Teraz obowiązują takie przepisy, które nakazują przedsiębiorcom by w ciągu kilkunastu godzin przygotowali się na zmniejszony pobór i tyle. Przedsiębiorca nie ma w tym wypadku nic do powiedzenia. My uważamy, że można przygotować innego rodzaju narzędzia – tłumaczy ekspert.
Zdaniem Piotra Wołejki można umówić się z przedsiębiorcami do tego by oni dobrowolnie ograniczali zużycie tych surowców za co zostaliby nagrodzeni.
– Takie mechanizmy już funkcjonują na rynku energii elektrycznej. Musimy przygotować rozwiązania wyjątkowe, bo ten sezon może być naprawdę trudny – dodaje Piotr Wołejko.
FPP już od dłuższego czasu prowadzi w tej sprawie dialog z decydentami.
– Przestawiamy swoje propozycje oraz zmiany regulacji prawnych. Chcemy na przykład wprowadzić linie bezpośrednie, które umożliwią tym przedsiębiorcom, którzy wytwarzają własna energię odprowadzać prąd z pominięciem ogólnodostępnej linii przesyłowej. Powinniśmy też zachęcać przedsiębiorców by rozwijali własne moce wytwórcze – mówi Piotr Wołejko.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud