Zapowiadane nałożenie podatku obrotowego na sieci handlowe przyniesie jednoznacznie negatywne skutki dla przedsiębiorców i klientów, zgodnie prognozują przedstawiciele środowisk handlowych, którzy wzięli udział w XV Debacie eksperckiej ISBnews i ISBhandel.pl pt. „Kto zapłaci za opodatkowanie sieci handlowych?” Zaproszeni goście reprezentowali zarówno małe, średnie, jak i wielkopowierzchniowe sieci, te z kapitałem polskim, jak i zagranicznym.
„Wszyscy przedstawiciele branży handlowej doskonale zdają sobie sprawę, jak niekorzystnie odbije się wprowadzenie kolejnego podatku na kondycję sieci handlowych, których obecna sytuacja i tak nie należy do zbyt łatwej. W perspektywie długoterminowej, wprowadzenie takiego podatku doprowadzi do wzrostu cen. Niestety finalnie zapłacą za to i sieci, i klienci” – powiedział w trakcie debaty dyrektor generalny sieci Intermarche, należącej do grupy Muszkieterów, Daniel Prałat.
Swoje zaniepokojenie wyraził też dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu, Maciej Ptaszyński. W jego ocenie, obecne propozycje nałożenia podatku obrotowego na sieci są zbyt ogólnikowe, nieprecyzyjne, mogą uderzyć we franczyzę, która jest podstawą polskiego handlu. „Handel rozwija się dzięki integracji i franczyzie. Jego rentowność nie przekracza obecnie 0,7% i proponowany podatek mógłby ją [franczyzę] zniszczyć, jak również polski handel i osiągnięcia z ostatnich 20 lat” – powiedział Ptaszyński.
Prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji (POHiD) Renata Juszkiewicz podkreśliła, że konsekwencje wprowadzenia dodatkowego podatku poniosą nie tylko sieci i klienci, ale także transport, logistyka oraz mali i średni dostawcy. „Sieci będą poszukiwały oszczędności, cięcia przeniosą się na sferę pracowniczą” – przekonywała Juszkiewicz.
Wiceprezes zarządu Kaufland Polska, Krzysztof Szponder, zwrócił również uwagę na to, że proponowany podatek dotyczy tylko artykułów spożywczych, zatem w znaczniej mierze konsekwencje poniosą także krajowi producenci żywności.
„Konsekwencją będzie również pomniejszenie wpływów z CIT i VAT, dodatkowo budżet ucierpi także ze zmniejszenia wpływów z PIT, wynikającego z redukcji zatrudnienia” – dodała prezes POHiD i podkreśliła, że zmaleje ogólna atrakcyjność inwestycyjna Polski.
Na tę kwestię zwrócił także uwagę dyrektor generalny Intermarche. „Przedsiębiorcy mogą obawiać się inwestować w handel. Intermarche poszukuje ludzi, którzy prowadzą sklepy pod naszym szyldem. To mali inwestorzy, którzy mogą zacząć obawiać się inwestować w biznes o niskiej marżowości z realnym zyskiem rzadko przekraczającym 1%. Pomysł wprowadzenia podatku obrotowego może zahamować rozwój polskiego handlu. Konsekwencje mogą być niezwykle negatywne” – podkreślił Prałat.
W debacie ISBnews oraz ISBhandel.pl udział wzięli przedstawiciele różnych środowisk handlowych: Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji oraz Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny POHiD; Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu; Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, a także przedstawiciele sieci handlowych: Daniel Prałat, dyrektor generalny Intermarche i Krzysztof Szponder, wiceprezes Kaufland.