Rząd przyjął projekt ustawy o rezerwach strategicznych. Zgodnie z ustawą m.in. rozbudowane zostaną zadania Agencji Rezerw Materiałowych, która zmieni nazwę na Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). O roli Agencji mówi Michał Kuczmierowski w rozmowie z ISBnews.TV.
Pandemia COVID-19 pokazała, że działania Agencji Rezerw Materiałowych muszą zakładać również – poza gromadzeniem pewnych ilości materiałów – dużą elastyczność, jeśli chodzi o ich udostępnianie, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.
– Sytuacja z pandemią pokazała, że życie często wykracza poza przygotowane wcześniej założenia. Ustawami covidowymi nasze zadania zostały bardzo mocno poszerzone. Nie dotyczyły tylko i wyłącznie rezerw strategicznych, również takich zakupów – realizowanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia. Takie zakupy kryzysowe były realizowane w trybie błyskawicznym – powiedział Kuczmierowski w rozmowie z ISBnews.TV.
Jak podkreślił, planowane zmiany w ustawie o Agencji Rezerw Materiałowych, dotyczą właśnie m.in. wprowadzenia nowych trybów zakupów, wprowadzenia nowych kategorii rezerw. Zmieni się również tryb podejmowania decyzji.
– Dzisiaj on był mocno sformalizowany, choć ustawy covidowe już i tak uprościły proces podejmowania decyzji – dodał.
– Zależy nam na tym, aby Agencja Rezerw Materiałowych, czy docelowo Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych była taką agencją, która jest w bardzo krótkim czasie podjąć adekwatne działania do zagrożeń, działać sprawnie. Rządowy program rezerw strategicznych nad którym pracuje rząd reguluje m.in. właśnie te długoterminowe zakupy rezerw – powiedział prezes ARM.
Polecamy: Jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionki na COVID-19 przez Agencję Rezerw Materiałowych?
Podkreślił, że rządowy program rezerw strategicznych – po raz pierwszy w historii naszego kraju – został zbudowany 4 lata temu. – Dzisiaj wyciągamy z tego wnioski. Widzimy, że rezerwy muszą zakładać również – poza właśnie gromadzeniem pewnych ilości materiałów – również dość dużą elastyczność, jeśli chodzi o ich udostępnianie – powiedział.
Jak podkreślił, od początku pandemii bardzo zmieniała się formuła działania Agencji Rezerw Materiałowych.
– Uprościliśmy procesy i procedury, które powinny wspierać naszą działalność i podejmowanie decyzji, a nie wiązać ręce. W związku z tym bardzo sprawnie – we współpracy z różnego rodzaju służbami – poprawiliśmy efektywność działania, przy zachowaniu jednocześnie bezpieczeństwa, przejrzystości, uczciwości tych procesów. Po drugie zmieniliśmy strukturę Agencji, ponieważ oprócz właśnie zarządzania i wydawania rezerw – musieliśmy odpowiadać również za logistykę – wyjaśnił.
Zaznaczył, że Agencja nie obawia się braku środków, ponieważ na bieżąco jest zasilana dotacjami celowymi z funduszu COVID-19.
– Skracamy łańcuch decyzyjny tak, żeby nasze rezerwy trafiały jak najszybciej tam, gdzie są potrzebne. Przez wojewodów, przez współprace z tymi lokalnymi przedstawicielami rządu. Na bieżąco zbieramy informacje o potrzebach szpitali, o potrzebach różnych jednostek. Na bieżąco reagujemy – podsumował.
Wyjaśnił, że obecnie ARM na 4 kategorie rezerw: medyczne (środki ochrony osobistej, leki, środki opatrunkowe, wyposażenie, sprzęt medyczny, łóżka); rezerwy żywnościowe (dania gotowe, półprodukty, surowce takie jak zboża, woda, mąka, cukier); techniczne (sprzęty przeciwpowodziowe, agregaty prądotwórcze, pompy, worki bariery przeciwpowodziowe, mosty i konstrukcje stalowe); paliwa.
Tak ostatnia kategoria – zdanie prezes ARM – jest szczególnie istotna.
– Jesteśmy podpięci pod system raportowania Ministerstwa Energii (aktualnie Ministerstwa Klimatu i Środowiska). To system zarządzania rezerwami i zapasami paliw interwencyjnych. Mamy zapasy paliw na 3 miesiące dla całej Polski, w sytuacji, gdyby okazało się, że nawet kropla nowych paliw nie wejdzie do naszego systemu. To duże przedsięwzięcie, nie robimy tego sami. Mamy umowy z partnerami, m. in. z PERN-em, z Orlenem, z Lotosem – to są nasi główni partnerzy, z którymi tutaj działamy – dodał.
Agencja Rezerw Materiałowych realizuje wynikające z ustaw zadania w zakresie gospodarowania rezerwami strategicznymi, jak również tworzy i utrzymuje zapasy agencyjne ropy naftowej i produktów naftowych oraz nadzoruje zapasy obowiązkowe ropy naftowej i paliw.