Od wielu miesięcy w aptekach trwają przygotowania do wejścia w życie opieki farmaceutycznej. Nad projektem ustawy pracuje obecnie Sejm. Artur Łakomiec, prezes Gemini Polska w rozmowie z ISBnews.TV wyjaśnia jak apteki przygotowują się do nowych przepisów? Jakich porad będą udzielać farmaceuci?
Na pierwszy ogień idą choroby cywilizacyjne. – Wybraliśmy pierwszą grupę terapeutyczną, którą chcemy się zająć. Jest nią kardiologia. Chcemy opracować szczegółowe procedury pomocy pacjentom w przypadkach chronicznych dotyczących kardiologii oraz niezdiagnozowanych chorób kardiologicznych – wyjaśnił Artur Łakomiec.
– Apteka będzie miejscem, gdzie pacjent będzie mógł zdiagnozować swój stan zdrowia w tym zakresie – dodał.
Aktualne pozostaje pytanie, jak apteka ma stać się przyjaznym miejsce dla pacjenta.
– Musimy zacząć od przemyślenia jak mają wyglądać procedury i technologia, która będzie pomagała farmaceucie w zdiagnozowaniu problemów bardzo, bardzo wielu pacjentów – mówił prezes Gemini Polska.
Polecamy: prof. Andrzej Fal: przyszłość aptek to bardziej science niż fiction
Inną ważną kwestią – zdaniem prezesa Łakomca – jest interakcja między pacjentem, farmaceutą i lekarzem. Często pacjenci chodzą do różnych lekarzy, mają przepisane różne leki a farmaceuta zorientuje się, że między przyjmowanymi lekami dochodzi do konfliktu.
– Jaką zastosować procedurę, aby dać znać lekarzowi, że przepisał leki, które są w konflikcie z innymi lekami? – zastanawiał się Artur Łakomiec.
Polecamy: Do apteki zamiast do lekarza. Farmaceuci odciążą polski system opieki zdrowotnej