Pekao TFI, dzięki konkurencyjnej ofercie oraz wsparciu Banku Pekao, chce zarządzać min. 10% aktywów pracowniczych planów kapitałowych (PPK) – powiedział w wywiadzie dla ISBnews prezes Jacek Janiuk. Jego zdaniem, korzyścią z wprowadzenia PPK będzie zwiększenie świadomości ekonomicznej Polaków, a także silne wsparcie kapitałowe GPW oraz spółek na niej notowanych.
Foto/wideo: Borys Skrzyński
– W pierwszym okresie obowiązywania PPK najważniejsze z punktu widzenia Pekao TFI jest przeprowadzenie firm, z którymi podpiszemy umowy o zarządzanie PPK, przez cały proces tak, aby wdrożenie programu było płynne, a pracownicy zostali we właściwy sposób poinformowani o zasadach jego funkcjonowania. Głównie o tym, że choć pierwotnie wydaje się on kosztem, to w ostatecznym rozrachunku jest bardzo korzystny – powiedział Janiuk w rozmowie z ISBnews.
Zapewnił, że Towarzystwo jest gotowe do podpisywania umów oraz późniejszego zarządzania portfelem z każdym zainteresowanym podmiotem od pierwszego dnia działania programu, czyli od 1 lipca. Nie ma także przeszkód prawnych czy administracyjnych, ponieważ proces został dobrze przygotowany także od strony ustawodawcy.
– Pekao TFI posiada obecnie ok. 10-proc. udział w rynku funduszy detalicznych i taki poziom udziału w rynku PPK jest naszym celem. Liczymy także na współpracę ze strony Banku Pekao, którego znaczący udział w obsłudze korporacji jest atutem całej Grupy Banku Pekao i chcemy go wykorzystać – dodał Janiuk.
Podkreślił, że bardzo ważnym aspektem w pozyskiwaniu klientów jest nie tylko skala działalności, ale również oferta. Konieczne jest bowiem pozytywne wyróżnienie się na tle konkurencji, z punktu widzenia korzyści dla klienta.
„Nasz podstawowe atuty to doświadczony na rynkach krajowym oraz zagranicznych, 16-osobowy zespół inwestycyjny, który od lat notuje bardzo pozytywne wyniki poszczególnych funduszy. Ważna jest także siła marki, która gwarantuje stabilność i zaufanie” – wskazał prezes.
Janiuk podkreślił, że ważny jest także sam model obsługi klienta. Pekao TFI dedykuje poszczególnym podmiotom specjalnego opiekuna, a także zapewnia szkolenia zarówno dla pracowników firmy odpowiedzialnych za wdrożenie PPK po stronie pracodawcy, jak i dla pracowników uczestniczących w programie.
Polecamy: Borys, PFR: PPK zmienią strukturę funduszy inwestycyjnych
Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to program długoterminowego oszczędzania skierowany do osób zatrudnionych w polskich przedsiębiorstwach. PPK ma zachęcać do gromadzenia oszczędności na emeryturę. Oszczędzanie w PPK jest dobrowolne, ale program opiera się na zasadzie automatycznego zapisu – to rozwiązanie zaczerpnięte z ekonomii behawioralnej.
Pracodawcy będą zakładać konta w programie blisko 12 mln pracownikom w latach 2019-2021. Każdy uczestnik PPK będzie mógł w dowolnym momencie zrezygnować z dalszych wpłat, a także na nowo przystąpić do programu.
Od 1 lipca 2019 r. program PPK obejmuje firmy zatrudniające co najmniej 250 osób. Oznacza to, że te przedsiębiorstwa mogą już podpisywać umowę o zarządzanie PPK z instytucjami finansowymi, które znajdują się w ewidencji PPK. Ich oferty znajdują się na stronie mojePPK.pl.
Ostateczny termin podpisania umów o zarządzanie to 25 października br. Kolejną ważną datą dla pracodawców jest 12 listopada – jest to najpóźniejszy możliwy termin na podpisanie w imieniu pracowników umów o prowadzenie PPK. Pierwsze wpłaty do PPK zostaną naliczone od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego po podpisaniu umowy o prowadzenie PPK i przekazane do instytucji finansowej do 15 dnia następnego miesiąca.