Opieka farmaceutyczna w Polsce powoli przybiera realne kształty. Sejm pracuje nad projektem ustawy w tej sprawie, a eksperci uważają, że w przyszłości może ona odciążyć polski system opieki zdrowotnej.
– Opieka farmaceutyczna sprawdziła się w innych krajach, więc nie widzę powodu dla którego Polska miałby być wyjątkiem – ocenił prof. Andrzej Fal, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w rozmowie z ISBnews.TV.
Polecamy: Do apteki zamiast do lekarza. Farmaceuci odciążą polski system opieki zdrowotnej.
Zdaniem prof. Fala, ustawa to dobry kierunek, daje nadzieję, że w Polsce jest możliwa opieka farmaceutyczna z prawdziwego zdarzenia.
– Obecnie kluczowe są elektroniczne dostępy do różnych baz danych dotyczących pacjentów, leków, chorób… kluczowa jest możliwość szybkiego porozumienia się pomiędzy farmaceutą a lekarzem. Myślę, że dopiero teraz opieka farmaceutyczna – nawet w krajach, które wprowadzały ją dawno – nabierze pełnego blasku – podkreślił prof. Andrzej Fal.
A jak będzie wyglądała apteka przyszłości?
– W przyszłości to nie pacjent będzie przychodził do apteki, tylko apteka do pacjenta. To apteka dowie się od lekarza czego pacjent potrzebuje, zmodyfikuje listą, wyśle przesyłkę, bądź robota z lekarstwem do pacjenta (…) większość filmów bardziej science niż fiction mówiąc o początku XXII stulecia tak pokazuje zrobotyzowany nasz świat i apteki nie będą wyjątkiem – zażartował prof. Fal.
– Idziemy w stronę robotyki, ale zacznijmy tu i teraz od opieki farmaceutycznej – podsumował.