Prof. Szaflik: jaskra to choroba podstępna. Dlatego warto regularnie badać wzrok

ENFI 2024

„Połowa pacjentów nawet nie wie, że ma jaskrę, a pandemia jeszcze ten stan pogorszyła – liczba nowych rozpoznań znacznie się zmniejszyła” – tłumaczy w rozmowie z ISBzdrowie prof. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. – „A choroba jest podstępna, bo przebiega w sposób niezauważalny. Jaskra nie boli i nie pogarsza widzenia, aż do momentu kiedy uszkodzenie nerwu jest już tak duże, że okulista niewiele jest już w stanie zrobić”.

Według prognoz do 2050 roku liczba chorych na jaskrę wzrośnie o 120 proc., a już dziś na tę chorobę cierpi 60 mln ludzi na świecie. W Polsce jest to ok. 800 tys. – milion osób, z czego połowa nie jest leczona, chociaż konsekwencją jaskry jest utrata wzroku.

Dlatego po raz szósty rozpoczyna się akcja „Polscy okuliści kontra jaskra”. Jest to projekt zainicjowany i realizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) oraz Sekcję Jaskry PTO, przy współudziale Polskiego Związku Niewidomych. Patronem medialnym jest ISBzdrowie.

Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry od 11 do 17 marca, w wybranych gabinetach okulistycznych w całym kraju, bez wymaganego skierowania, będzie można całkowicie bezpłatnie zbadać wzrok pod kątem jaskry. Lista placówek dostępna jest na stronie: www.tydzienjaskry.pl.

Z badań skorzystać mogą wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty przez ostatni rok i nie mają zdiagnozowanej jaskry.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[