– Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych są niczym innym jak realizacją zasady „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Czyli innym słowy, wszyscy będący w danej grupie zrzucamy się na odszkodowanie dla tego nieszczęśnika, którego dotknęło nieszczęście – wyjaśnia Rafał Kiliński, prezes spółki, w rozmowie z ISBnews.TV.
Podkreśla także przewagę, jaką mają ubezpieczenia wzajemne nad tradycyjnymi ubezpieczeniami komercyjnymi, jaką jest fakt, że ubezpieczyciel wzajemny jest instytucją non-profit, tzn., że nie działa dla zysku. W związku z tym całą wypracowaną nadwyżkę musi rozliczyć na swoich członków, a jeśli TUW poniesie stratę to może, ale nie musi zwrócić się do nich z prośbą o dopłatę składki. Z ubezpieczenia mogą skorzystać wyłącznie podmioty gospodarcze.
– Dorobiliśmy się już takich członków, którzy regularnie odzyskują część składki. Rzeczywiście rok 2022, bo w tym roku realizowaliśmy zwroty z 2022 r., był rekordowy, bowiem zamknął się kwotą 1,6 mln zł zwróconej składki. Można powiedzieć, że co drugi uprawniony do zwrotu z naszych ubezpieczonych, taki zwrot otrzymał. Oczywiście, niektórzy dostali kilka tysięcy, niektórzy kilkadziesiąt, itd. – zapewnił prezes Kiliński.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud