Reif, Accenture: W Polsce widać renesans rynku odzieży używanej

ENFI 2024

– „Drugie życie ubrań” to najnowszy raport Accenture, gdzie przebadaliśmy w styczniu 2022 r. 1000 Polaków, żeby zrozumieć co Polacy robią z ubraniami, których nie potrzebują, które im się zużyły. Raport pokazuje, że zachodzą radykalne zmiany w rynku odzieżowym w Polsce, które widzimy zarówno po stronie konsumentów, jak i firm odzieżowych – powiedział szef działu mody i handlu w Accenture Rafał Reif, w rozmowie z ISBnews 

Według niego od kilku lat obserwujemy renesans na rynku ubrań używanych, które tracą swój stygmat rzeczy kupowanych okazyjnie, tylko dlatego, że kogoś nie stać na nowe. Po prostu stają się praktycznie pełnoprawną kategorią użytkową.

– Okazuje się, że używane ubrania przechodzą drogę ze sprzedaży w tzw.  lumpeksach do sklepów w galeriach handlowych. Obserwujemy w Polsce nawet przypadki, gdzie marki odzieżowe sprzedają używane ubrania tuż obok nowych – zauwałył ekspert.

– Badaliśmy też podejście konsumentów do rzeczy, które się im zepsuły albo nie są w stanie z nich korzystać. Okazało się, że naprawa jest również bardzo ważnym obszarem użytkowania, a zawody takie jak szewc i krawiec na nowo mogą stać się ważne na rynku – wyjaśnił.

Reif wyliczył, że co piąty Polak wyrzuca niepotrzebne rzeczy do zwykłego śmietnika, ale z kolei 2/3 konsumentów uważa, że firmy powinny umożliwić oddanie niepotrzebnych rzeczy w sklepie, w którym są oferowane nowe.

– Bardzo ważnym aspektem jest również to, że 30 marca Unia Europejska ogłosiła strategię dla zmian, która ma przekonać firmy do produkowania produktów dużo bardziej wytrzymałych, naprawialnych i produkowanych w sposób przyjazny dla środowiska. Kolejny obszar zmian to poprawa informacji o produkcie. Mówi się o tak zwanym paszporcie produktowym, który będzie zawierał rozszerzone informacje na temat tego jak ten produkt został wytworzony – podsumował Reif.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[