Robert Ostrowski, JSW: Chcemy, by kopalnie JSW się zazieleniły

ENFI 2024

 – Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tegorocznym Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie. To dla nas okazja, by pokazać w gronie instytucji finansowych, na czym polega działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej w nowych realiach polityki klimatycznej. JSW w swojej strategii stawia na rozwój biznesu opartego na wydobywaniu węgla koksowego. To zupełnie inny surowiec niż węgiel energetyczny — mówił podczas EKF w Sopocie Robert Ostrowski wiceprezes JSW w rozmowie z ISBnews.TV.

Węgiel koksowniczy to niezbędny surowiec potrzebny do produkcji stali. Światowa produkcja stali oparta na wielkich piecach to około 2 mld ton rocznie.

– Nasza strategia opiera się o dwa filary. Planujemy do 2030 zwiększyć  wydobycie węgla koksowniczego do 16 mln ton. Dziś to jest około 14 mln ton. Węgiel koksowniczy jest tak ważnym surowcem, że Unia Europejska wpisuje go na listę tak zwanych surowców krytycznych. Drugi nasz filar oparty jest o strategię ESG — tłumaczy Robert Ostrowski.

JSW emituje rocznie około 380 mln m3 metanu.

– W ramach celów klimatycznych JSW chce ograniczyć emisję metanu do roku 2030 i wychwytywać około 50% gazu a pozostałą część zagospodarować — dodaje wiceprezes JSW.

Realizacja celów klimatycznych wiąże się ze sporymi nakładami inwestycyjnymi.

– Te inwestycje to dziesiątki miliardów złotych. My chcemy by nasze zapotrzebowanie na energię było realizowane w oparciu o OZE. Chcemy, by nasze kopalnie się zazieleniły. Będziemy budować farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 80 MW. Chcemy też by dostawy energii, która jest nam potrzebna do działalności, też pochodziły z odnawialnych źródeł — mówi Robert Ostrowski.

Partnerem w pozyskiwaniu środków na inwestycje dla JSW jest rynek kapitałowy.

– Już w kwietniu podpisaliśmy umowę z grupą banków i instytucji finansowych na 1 mld 650 mln złotych.  Tym samym staliśmy się jedną z pierwszych firm wydobywczych w Europie, która będzie inwestowała w ochronę środowiska — dodaje Ostrowski.

 

 

[