– Z dostawą surowca (ropy naftowej i gazu) PKN Orlen radzi sobie dzisiaj pierwszorzędnie. Jeszcze 10 lat temu praktycznie 100% ropy naftowej sprowadzaliśmy do Polski z kierunku wschodniego. Dziś można powiedzieć, że 100% surowca pochodzi z innych niż wschodni kierunek – mówił podczas Welconomy w Toruniu wiceprezes PKN Orlen Robert Perkowski w rozmowie z ISBnews.TV.
To samo dotyczy gazu.
– Warto zauważyć, że ta dywersyfikacja opiera się teraz nie tylko na kierunkach nam najbliższych połączonych rurami. Sprowadzamy surowiec z najdalszych zakątków świata. Zeszły rok był rekordowy, bo ponad 30% gazu wpłynęło do Polski za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu – dodaje Perkowski.
Surowiec do Orlenu sprowadzany jest jak zapewnia wiceprezes Perkowski po cenie rynkowej.
– Trudno w to uwierzyć, ale w pewnym momentach u nas gaz był tańszy niż w innych krajach zachodniej Europy – mówi wiceprezes PKN Orlen.
Dywersyfikacja dla Orlenu to również energia pochodząca z tak zwanego małego atomu.
– Dziś mamy do czynienia z transformacją energetyczną. Jednak nie zawsze energię można pozyskiwać ze słońca czy wiatru, dlatego myślimy o energii pochodzącej z atomu. Chcemy jeszcze przed 2030 rokiem wybudować małą elektrownie atomową. W najbliższym czasie podamy dokładną lokalizacje – zapewnia Robert Perkowski.
Orlen do 2030 roku zamierza na inwestycje wydać 320 milionów złotych.