– Plan jest taki: w tym roku chcielibyśmy pozyskać w ramach Krajowego Planu Odbudowy do 12 mld zł, kolejny rok to 30 mld zł, a w latach 2024 – 2025 między 40 a 50 mld – mówi minister finansów, Magdalena Rzeczkowska, w rozmowie z ISBnews.TV.
Projekty w ramach KPO będą rozpoczęte jeszcze przed faktycznym napływem unijnych środków – zapewnia minister finansów. Będę prefinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rozwoju (do 4 mld zł). Chodzi tu głównie o obszary związane z polityką energetyczną i transformacją cyfrową.
– Środki finansowe z KPO są ważne bo muszą pobudzić w Polsce obszar inwestycji. Chodzi głównie o inwestycje publiczne ale ważne są też te prywatne – dodaje minister Rzeczkowska.
Ministerstwo finansów szacuje, że wpływ środków z KPO na wzrost PKB w tym roku to około 0,1%. W przyszłym roku jest szansa na 0,6%, a w kolejnych latach do 1% PKB. Dynamika wzrostu inwestycji szacowana jest na poziomie od 0,4 do 2,0 %.
– Jest szansa na to, że wdrożenie KPO zdecydowanie wzmocni polską walutę – uważa minister finansów. Są już na to dowody. To będzie miało ogromne znaczenie jeśli chodzi o ceny importowanych surowców – wyjaśnia.
Rząd musi pogodzić politykę fiskalną z polityką antyinflacyjną NBP. To bardzo trudne zadanie. Musimy pogodzić sprzeczne cele – mówi ISBnews.tv minister.
– Ministerstwo finansów musi dbać o bezpieczeństwo gospodarcze na równi z bezpieczeństwem społecznym. Tarcza antyinflacyjna jest elementem dbania o bezpieczeństwo społeczne – mówi Magdalena Rzeczkowska.
Minister finansów nie zgadza się z opinią, że wzrost dochodów budżetowych to spora zasługa wysokiej inflacji.
– W pewnej mierze inflacja ma wpływ na dochody, ale musimy też pamiętać o innych czynnikach, takich jak na przykład uszczelnienie systemu podatkowego. Mamy też przecież dobrą koniunkturę gospodarczą – tłumaczy minister Rzeczkowska.
Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud