Nowa wersja projektu o fundacji rodzinnej zastanie zaprezentowana w maju br. Mamy nadzieję, że w czerwcu przepisy zostaną przyjęte przez Radę Ministrów. Zależy nam na tym, aby w wakacje trafiły do Sejmu i weszły w życie od 1 stycznia 2022 r. – poinformował ISBnews.TV wiceminister finansów Jan Sarnowski.
– W trakcie konsultacji zewnętrznych zgłoszono wiele uwag dotyczących formuły opodatkowania fundacji rodzinnej i mamy nadzieję, że zaprezentujemy nową formułę w ciągu najbliższych tygodni. Główne założenia nie uległy zmianie. Zależy nam na tym, aby opodatkowanie fundacji rodzinnej na żadnym etapie nie było bardziej restrykcyjne, ani bardziej kłopotliwe niż w przypadku opodatkowania zwykłego biznesu rodzinnego prowadzonego bezpośrednio przez przedsiębiorcę – wyjaśnił Sarnowski.
Projekt ustawy o fundacji rodzinnej zakłada, że wniesienie mienia do fundacji rodzinnej przez fundatora nie będzie się więc wiązało z obciążeniami podatkowymi. Ponadto, dochody fundatora oraz beneficjenta z tzw. grupy zerowej otrzymane z fundacji rodzinnej, nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
W marcu wiceminister Sarnowski w rozmowie z ISBnews wyjaśnił, że celem projektu jest rozwiązanie problemu sukcesji firm rodzinnych. Mamy świadomość, że kwestie podatkowe są istotnym czynnikiem przy podejmowaniu biznesowych decyzji. – Dlatego zależy nam na tym, żeby z założeniem fundacji rodzinnej nie wiązały się dla przedsiębiorcy żadne negatywne konsekwencje podatkowe. Przeciwnie, zakładamy, że opodatkowanie wypłacanych przez fundację środków będzie korzystało z pewnych udogodnień” – powiedział Sarnowski w komentarzu przesłanym agencji ISBnews.
W Polsce, blisko 830 tys. firm deklaruje się jako firmy rodzinne. Te firmy generują przychód o łącznej wartości 322 mld zł w skali roku, a tym samym ich wkład w budowę PKB kształtuje się na poziomie ok. 18%. Zatem prawie co piąta wypracowana w Polsce złotówka jest wynikiem działalności firmy rodzinnej
Polecamy nasze podcasty