– Jednym z silnych czynników wyjaśniających nasze ogólne zadowolenie z życia jest satysfakcja ze związku. W równym stopniu dotyczy to związków partnerskich oraz małżeńskich. Pozytywnie swój związek ocenia 79% Polaków, chociaż większość z nas widzi jakieś drobne obszary do poprawy. Szczęśliwy związek to nie tylko bliskość emocjonalna i wspólne wyjątkowe chwile, którymi tak chętnie dzielimy się w social mediach. To również taka codzienna harmonia, która obejmuje wiele aspektów życia, m.in. aspekt finansowy – powiedziała Katarzyna Sekścińska, psycholog i ekonomistka w Uniwersytecie Warszawskim.
Mimo, że pieniądze nie są najważniejsze, to są ważne, a sposób, w jaki para zarządza swoim budżetem ma znaczący wpływ na jakość ich relacji. Organizacja finansów może wzmacniać więź między partnerami, jeżeli jest ona prowadzona w zgodzie, lub prowadzić do napięć. Według badania „Miłość i Pieniądze”, które ekspertka przeprowadziła, dla poczucia szczęścia w parze kluczowe jest postrzeganie siebie przez partnerów jako jednej drużyny, w której obie strony dążą do efektywnego gospodarowania finansami.
– Okazuje się, że wspólnota majątkowa i wspólne konto w banku wiąże się z wyższym zadowoleniem ze związku i generalnie z życia. Dzisiaj 86% małżeństw i 32% związków partnerskich, z co najmniej rocznym stażem, deklaruje wspólnotę majątkową – dodała.
Podkreśliła, że wyniki badania konsekwentnie pokazywały, że jeżeli mamy miejsce, w którym przechowujemy wspólnie pieniądze, jeżeli oszczędzamy razem, jeżeli inwestujemy wspólnie, to nasz poziom zadowolenia ze związku jest wyższy. Ponadto wspólne podejmowanie decyzji, przejrzystość w sprawach finansowych to podstawa zdrowej relacji.
– Najszczęśliwsze pary to te, które wspólnie podejmują decyzje finansowe, zarówno te związane z inwestowaniem, kupowaniem ubezpieczeń, czy zaciąganiem zobowiązań. W praktyce wygląda to tak, że przeciętnie 67% polskich par uzgadnia wspólnie wydatki, zwłaszcza te większe lub ważniejsze – zauważyła.
Filarem do finansowej harmonii w związku jest poznanie oczekiwań własnych i oczekiwań partnera/partnerki. Kłótnie o pieniądze dotykają aż 76% polskich par. Tylko 60% partnerów rozmawia o pieniądzach przed wspólnym zamieszkaniem, a i wtedy skupiają się tylko na podziale wydatków i na zarobkach. Jak twierdzi ekspertka – takie rozmowy powinny przeprowadzać absolutnie wszystkie pary. Jednak częściej finanse są uznawane za temat trudny, a wręcz tabu, więc dyskusje na ten temat są ograniczane do minimum. Podkreśliła, że należy zadbać o odpowiednie warunki do takich rozmów.
rozmawiała: Dominika Ostrowska