Sielewicz, Coface: Pierwsze miesiące b.r. pokazują poprawę sytuacji w budownictwie mieszkaniowym

ENFI 2024

– Branża budowalna przez ostatnie miesiące, a w zasadzie cały 2023 rok mierzyła się z wieloma wyzwaniami. Jednak można go ocenić jako okres pozytywny, ponieważ jeśli spojrzymy na wskaźniki rentowności zarówno na wskaźnik rentowności obrotu brutto oraz sprzedaży one zgodnie z danymi GUS sięgnęły ok. 9%. To znacznie lepiej niż średnia dla pozostałych wielu branż w Polsce – powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w rozmowie z ISBnews.TV.

Podkreślił, że w polskiej branży budowlanej jest wiele składowych. Budownictwo mieszkaniowe jest najbardziej medialną częścią branży, w której w ostatnim czasie doszło do wielu zmian. Wraz z niskimi stopami procentowymi w czasie pandemii był dosyć duży popyt na nieruchomości, nowe oraz wtórne. Natomiast w 2022 i 2023 r. popyt uległ osłabieniu, głównie przez podwyższenie stóp procentowych do wysokich poziomów.

– Zapanowała także duża niepewność. Wiązało się to z pogorszeniem aktywności gospodarczej po rozpoczęciu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wydaje się jednak, że ten czas jest już za nami, jeżeli chodzi o budownictwo mieszkaniowe – dodaje.

Według niego, pierwsze miesiące 2024 r. pokazały poprawę sytuacji. Możemy zaobserwować, że rośnie liczba rozpoczętych budów, a także liczba wydanych pozwoleń na budowę.

Po więcej informacji ze świata branży budowlanej okiem ekonomisty, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

[