– Energetyka obywatelska jest naturalnym przejściem do kolejnego etapu transformacji energetycznej w kraju, gdzie zaczynaliśmy od prosumentów, od odbudowy alternatywy dla dla klientów indywidualnych i firm. W chwili obecnej mówimy o klastrach energetycznych, o wspólnotach energetycznych, które wydają się naturalnym rozwinięciem tej transformacji. Bank uczestniczy w tym procesie już od kilku lat – powiedział Mirosław Skiba, prezes SGB-Bank, w rozmowie z ISBnews.tv, podczas Samorządowego Kongresu Finansowego 2022.
Jego zdaniem grupa banków spółdzielczych bardzo blisko współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, współtworzym lokalne społeczności i jest ich integralną częścią. Dzięki temu ma dla nich zawsze korzystną ofertę.
– Jako banki spółdzielcze chcemy być aktywnym uczestnikiem transformacji energetycznej, żeby nasze banki służyły zarówno doradztwem, ale również dostarczały potrzebnego finansowania. Banki spółdzielcze mają już dzisiaj specjalną ofertę finansowania tych przedsięwzięć czy jest to rozwój energetyki fotowoltaicznej, wiatrowej, budowy magazynów energii, odzysku surowców czy elektromobilności – dodał.
Prezes SGB podkreślił, że banki spółdzielcze, będąc blisko ze swoimi klientami, widzą konkretne zapotrzebowanie i przygotowują dla nich odpowiednią ofertę.