Sobolewski, Pracodawcy RP: Potrzebujemy silnej gospodarki, to wymaga strategicznych decyzji i planów

– Jeżeli chodzi o politykę Ministerstwa Finansów, to doceniam kierunek na przejrzystość finansów publicznych, choćby fakt, że do budżetu na 2025 r. zostały dołączone plany finansowe inwestycji, które realizują polityki państwa. Doceniam to, że w coraz mniejszym stopniu realizowane jest dokapitalizowanie różnych podmiotów nie poprzez środki z budżetu, tylko poprzez obligacje z budżetu, które pozwalają uniknąć konsekwencji w postaci pokazywania deficytu budżetowego. Doceniam duży wysiłek, który Ministerstwo Finansów włożyło w reformę relacji z samorządem w zakresie dochodów samorządów – powiedział Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP w rozmowie z ISBnews.TV.

Według niego, w działaniach zabrakło konsolidacji fiskalnej, dług sektora finansów publicznych zmierza w kierunku 60%. O tę barierę otrzemy się pod koniec 2025 r., a deficyt dwa kolejne lata z rzędu prawdopodobnie przekroczy 5,5% PKB. Podkreślił jednak, że jest daleki od krytycznej oceny za ten czynnik, bowiem, dobrze byłoby mieć książkowo niski deficyt, ale z drugiej strony jesteśmy w bardzo specyficznych uwarunkowaniach geopolitycznych. Bezpieczeństwo to wspólny mianownik polityki rządu w ostatnim roku.

– Potrzebna jest nam silna, konkurencyjna gospodarka, która wymaga strategicznych decyzji i planowania. Wymaga również decyzji niepopularnych. Szef Ministerstwa Finansów jest szefem Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, który pod nieobecność premiera, wicepremiera od spraw gospodarczych, powinien koordynować politykę gospodarczą rządu. To takie wezwanie, żeby szczególnie w okresie prezydencji w Unii Europejskiej położyć jak największy nacisk na konkurencyjność i siłę gospodarki, na sprzężenie wysiłków różnych ministerstw za nią odpowiadających, abyśmy w dalszym ciągu mieli wzrost gospodarczy – wskazał.

Po więcej o funkcjonowaniu rządu z perspektywy ekonomisty zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

rozmawiała: Dominika Ostrowska

[