– Obserwujemy ciągły wzrost dynamiki eksportu. Ona jest wprawdzie niższa niż w ubiegłym roku, ale jednak co roku bijemy jakieś rekordy. W 2017 roku mówiliśmy o magicznej kwocie 200 mld zł wyeksportowanych dóbr i usług z Polski. W ubiegłym roku było to około 1 bln zł. Zawsze realizacja polskiego eksportu okazuje się lepsza niż prognozy – mówił w wywiadzie dla ISBnews.TV Piotr Stolarczyk, dyrektor departamentu bankowości międzynarodowej i finansowania eksportu Pekao SA.
– Jestem optymistą i uważam, że w tym roku wykonanie eksportu będzie wyższe niż prognozy – podkreślił. Pekao SA nie tylko finansuje eksporterów. – W odróżnieniu od rynku finansujemy importerów. Jesteśmy jednym z pierwszych banków komercyjnych, który wprowadził tego typu rozwiązania. Duże globalne banki zagraniczne tego typu finansowanie oferują dla swoich rodzimych firm – podkreślił.
W kręgu zainteresowania polskich eksporterów są teraz takie kraje jak: Mongolia, Kazachstan, Uzbekistan, Argentyna, Kenia, Angola, Nigeria, Tanzania. – To są kraje, w których polskie firmy szukają swojego miejsca. To bardzo chłonne i atrakcyjne rynki, które rozwijają się szybciej niż nasze najbliższe, czyli rynki Unii Europejskiej. Poza tym dają możliwość osiągnięcia dużo wyższej marży – mówił Stolarczyk.
Na temat finansowania eksportu rozmawialiśmy z Piotrem Stolarczykiem podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach 13-15 maja br.
https://www.youtube.com/watch?v=1kPZ3gNQHYU