Szulec, Skarbiec TFI: Młodzi inwestorzy nie przywiązują większej uwagi do poziomu ryzyka

– W Polsce możemy wydzielić dwie grupy inwestorów, tych w przedziale wiekowym 40+ i inwestorów młodych. Obie grupy charakteryzują się innym podejściem do inwestowania. O ile pokolenie 40+, niezależnie od tego, czy inwestuje za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych, czy za pośrednictwem rachunków maklerskich, czy nawet oszczędza w depozytach bankowych, to pokolenie zostało wychowane wraz z rynkiem kapitałowym w Polsce w ostatnich 20-25 latach. To pokolenie jest przyzwyczajone do produktów, które funkcjonowały w innych realiach niż przy obecnie trwającym postępie technologicznym. Młodzi klienci wpisują się w owy postęp. Korzystają z platform, które zapewniają szybki obrót, korzystają z instrumentów, które charakteryzują się krótkim czasem utrzymania w portfelu – powiedział Piotr Szulec, prezes, Skarbiec TFI w rozmowie z ISBnews.TV podczas XXV Konferencji Rynku Kapitałowego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Szulec zapytany, czy młodzi inwestorzy mają większy apetyt na ryzyko odpowiedział, że to grupa, która nie przywiązuje wielkiej uwagi ani do poziomu ryzyka, ani kosztów ponoszonych w związku z dokonywaniem transakcji. Dawniej domy maklerskie konkurowały na rynku usług maklerskich m.in. obniżając prowizję. Dzisiaj koszty, np. związane z obrotem na platformach z kryptowalutami, są nieistotne dla młodych inwestorów.

– Sama branża, czy cały segment funduszy inwestycyjnych, patrząc z punktu inwestora indywidualnego, będzie przesuwał się w kierunku inwestowania, czy oszczędzania długoterminowego, emerytalnego, w oderwaniu od podejścia spekulacyjnego. O ile towarzystwo funduszy inwestycyjnych, czy fundusze inwestycyjne, którymi zarządzają, bardzo dobrze sobie radzą w sferze długoterminowej i emerytalnej, o tyle biorąc pod uwagę charakterystykę produktu, które oferują cykl rozliczeń, większej szansy na dotarcie do młodego klienta nie ma – dodał.

Jego zdaniem, należałoby podążać za postępem technologicznym, budować platformy, dzięki którym inwestorzy będą mogli nabywać i sprzedawać fundusze inwestycyjne. To wpisuje się również w kwestię zmian regulacyjnych, polegających na krótszym okresie rozliczenia tego typu transakcji, czy uproszczenia samej charakterystyki produktów.

Więcej o inwestorach i rynku kapitałowym w materiale wideo.

[