– Nauczyciele akademiccy mają dużą świadomość tego, jak sztuczna inteligencja wpływa na samo studiowanie i edukację. Nie ma przed tym ucieczki, każdy nauczyciel powinien się sztucznej inteligencji uczyć i przede wszystkim powinniśmy myśleć o tym jako o narzędziu, niekoniecznie karać studentów za korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Zadałem pytanie ekspertom o to, czy w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji warto pisać prace dyplomowe lub inne, skoro można wygenerować taką w łatwy sposób. Odpowiedź mnie zaskoczyła, ponieważ wciąż warto takie prace studentom zadawać – powiedział Sławomir Szymczak, ekspert Konfederacji Lewiatana w rozmowie z ISBnews.TV podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.
Ekspert podkreślał, że podczas panelu padały głosy o konfrontowaniu tego, co popularny Chat GPT wygenerował z tym, co uczniowie i studenci myślą. Należy patrzeć na to, co zyskujemy i krytycznie to oceniać. Zwrócił jednak uwagę na inną kwestię, czy środowisko oświaty nie będzie zmuszone do postawienia nowych form kształcenia na studiach wyższych. Coraz częściej młodzi ludzie rezygnują z pięcioletnich studiów na rzecz krótkich kursów, często jedynie za poświadczeniem cyfrowym.
– Myślę, że nauczyciele wciąż będą potrzebni. Pewnych rzeczy sztuczna inteligencja nie przeskoczy. Budowanie relacji międzyosobowych, uczenie krytycznego myślenia, odróżnianie fejków od tego, co jest prawdą. Być może ich rola będzie się jeszcze zmieniać – dodał.
W związku z dynamicznym rozwojem nowych technologii, ale nie tylko, wskazał, że uczelnie nie do końca nadążają za potrzebami rynku pracy i kompetencji, których pracodawcy poszukują. Podkreślił, że w środowisku oświaty jest wiele do zrobienia.
A po więcej informacji o środowisku edukacji, w szczególności akademickiej, zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.
rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński