Wachnicka, ZBP: Zrównoważony rozwój to ogromne wyzwanie, ale polska gospodarka może na tym zyskać

– Wydaje się, że sektor bankowy już wpływa na procesy transformacji energetycznej. W Polsce skrót ESG traktujemy bardzo mocno przez pryzmat E, czyli ekologii. Wynika to z naszego zapotrzebowania jako kraju, ponieważ rzeczywiście jesteśmy bardzo zapóźnieni jeśli chodzi o transformację energetyczną. Polska opiera się na paliwach kopalnych i musimy mocno przyśpieszyć, jeżeli nie chcemy zostać daleko w tyle. To zarówno dotyczy cen energii oraz konkurencyjności gospodarki – powiedziała Agnieszka Wachnicka, wiceprezes Związku Banków Polskich w rozmowie z ISBnews.TV podczas 13. Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie. ISBnews było partnerem medialnym wydarzenia.

Duże międzynarodowe firmy, które chcą inwestować w Polsce, mają od dawna zrównoważone finansowanie i zwiększone udziały tych zielonych aktywów w bilansach. Część banków otwarcie deklaruje, że ograniczają mocno finansowanie branż i inwestycji, które są oparte o paliwa kopalne. Zapewniła, że sektor bankowy jest również doradcą przedsiębiorców w drodze ku transformacji. Wszystkie sektory, nawet te wysoko energochłonne, będą musiały się z tradycyjnych paliw rezygnować.

– Zrównoważony rozwój to szansa dla innowacyjności i konkurencyjności gospodarek. O tym mówił również minister Motyka podczas Kongresu Zrównoważonej Bankowości. Nas nie stać na to, aby tego kroku nie wykonać, dlatego że koszty, które my jako gospodarka będziemy ponosić, jeżeli nie będziemy się transformować, będą znacznie wyższe niż koszty, które poniesiemy za wprowadzone zmiany. Część przedsiębiorców postrzega jeszcze to przez pryzmat kosztów tu i teraz, natomiast bez ich poniesienia, za kilka lub kilkanaście lat to przedsiębiorstwo utraci swoją konkurencyjność – dodała.

W jej ocenie, największym wyzwaniem jest niska świadomość czym ESG jest i z czym się ono wiąże. Sektor bankowy mierzy się z problemem braku jednolitych danych dotyczących raportowania oraz ogólnie jego niskiej jakości. Cała gospodarka, nie tylko sektor bankowo-finansowy, musi uporać się z dostarczeniem prostych narzędzi przede wszystkim dla sektora MŚP m.in. w celu mierzenia śladu węglowego. Podkreśliła, że przed polską gospodarką jest wiele pracy, ale możemy dzięki temu dużo osiągnąć.

rozmawiała: Dominika Ostrowska
video: Borys Skrzyński

[