Waldemar Rogowski, BIG InfoMonitor: Inflacja nie sprzyja zaciąganiu zobowiązań finansowych

– Jeżeli chodzi o odpowiedzialne zaciąganie zobowiązań kredytowych lub pożyczkowych zawsze musimy spojrzeć w przyszłość. Musimy zadać sobie fundamentalne pytanie czy będzie nas stać w przyszłości na spłatę swoich zobowiązań – mówi Waldemar Rogowski główny analityk BIG InfoMonitor w rozmowie z ISBnews.TV.

Jeżeli nasze dochody są stabilne a nasze kompetencje zachowają wartość rynkową to możemy sobie pozwolić na zaciąganie zobowiązań finansowych.

– Trzeba jednak pomyśleć o jeszcze jednym aspekcie. Na ile są nasze obecne dochody obciążone spłatą zobowiązań. Jeżeli nasz dochód rozporządzalny jest na poziomie 5 tysięcy złotych to oznacza, że maksymalnie miesięcznie możemy spłacać 2 tysiące złotych. Jeżeli dziś spłacamy 2 tysiące złotych a nasze dochody raczej nie wzrosną to nie powinniśmy zaciągać nowych zobowiązań – tłumaczy Waldemar Rogowski.

30 proc. Polaków wątpi w wyjście z długów przy zadłużeniu na poziomie 10 tys. zł

– Z drugiej strony 19 proc. respondentów zwątpiłoby w możliwość wyjścia z długów dopiero przy kwocie 500 tys. złotych – mówi Rogowski.

Czasy każdego kryzysu nie sprzyjają pożyczaniu na bieżące wydatki. Problem w tym, że niewielu z nas ma oszczędności na tzw. czarną godzinę. Wg badania wykonanego dla BIG InfoMonitor, oszczędności w kwocie co najmniej trzech miesięcznych wynagrodzeń posiada zaledwie co drugi Polak.

–  Tym bardziej każdą decyzję o zaciąganiu nowych zobowiązań warto dobrze przemyśleć. Pieniądze są ważne, bo dzięki nim łatwiej radzimy sobie w trudnych czasach. Pamiętajmy jednak, że im mniej ich posiadamy, tym bardziej racjonalnie i konsekwentnie musimy nimi gospodarować. Również zaciągając zobowiązania czy to w formie kredytów, pożyczek pozabankowych czy pożyczek BNPL musimy robić odpowiedzialnie i zawsze zadać sobie pytanie czy będę miał możliwość ich terminowej spłaty – dodaje

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[