Ziółkowski. EV Klub Polska: Polska powinna refundować część kwoty zakupu aut zeroemisyjnych

ENFI 2024

– EV Klub Polska wychodzi z inicjatywą wprowadzenia systemu dopłat do używanych samochodów elektrycznych. Dotacje do pojazdów zeroemisyjnych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – powiedział ekspert EV Klub Polska, Piotr Ziółkowski, w cotygodniowym komentarzu nt. elektromolilności dla ISBnews.TV

Według niego inne kraje takie, jak Francja, Niemcy, Holandia czy też Litwa już dawno wprowadziły programy wsparcia rynku wtórnego zatrzymując u siebie pojazdy zeroemisyjne. Polska natomiast stoi przed ogromnym wyzwaniem, aby nie stać się jeszcze większym śmietnikiem Europy.

– Nasz kraj dysponuje jednym z największych i najstarszych parków pojazdów w UE – po polskich drogach jeździ obecnie około 19 mln samochodów osobowych i dostawczych co stawia nas na 5 miejscu pod tym względem w Europie. Jednocześnie są to w większości stare pojazdy, których średni wiek wynosi 14,3 lat i jest wynikiem znacznie wyższym od średniej europejskiej.

– Polska jest również liderem pod względem importu używanych aut, których w ciągu ostatnich 20 lat sprowadziliśmy około 16 milionów, a ich których średni wiek wynosił 11,9 lat. Jest to sygnał, że elektromobilność potrzebuje wsparcia a najbardziej skutecznym narzędziem przyczyniającym się do ograniczenia emisji z transportu drogowego jest popularyzacja samochodów całkowicie elektrycznych – ocenił.

Ekspert podkreśla, że najnowszym raporcie przygotowanym wspólnie przez EV Klub Polska, PSPA i portalem otomoto.pl przedstawiono rekomendacje programu dofinansowania, który mógłby obowiązywać w Polsce. Raport przekonuje, że refundacja części kosztów powinna być na samochody zeroemisyjne, całkowicie elektryczne, ale także zasilane ogniwami wodorowymi

– Minimalna wysokość dofinansowania powinna wynosić nie mniej niż 9 tys. lub  13 tys. zł w przypadku posiadaczy karty dużej rodziny. Wnioskujemy również o wprowadzenie limitu w postaci maksymalnego wieku dotowanego samochodu określonego na 4 lata od daty pierwszej rejestracji oraz maksymalnego przebiegu wynoszącego 60 tys. km. Nasze pozostałe postulaty obejmują również koszty wprowadzenie premii za złomowanie starego samochodu, akcyzy opartej na parametrach ekologicznych, podatku od nabycia i użytkowania pojazdu na podstawie emisji CO 2 czy też przywrócenie opłaty recyklingowej – podsumował Ziółkowski.

Polecamy podcasty ISBnews na SoundCloud

[