W przypadku 11 krajów na świecie zmalało ryzyko sektora przedsiębiorstw a dzięki temu prognoza wzrostu została skorygowana w górę do 5,6%. Patrząc na szczegóły, prognozy jednak nie są optymistyczne, ponieważ oceny dotyczą krajów, które całkiem nieźle radzą sobie z pandemią COVID-19 a to ma pozytywny wpływ na sferę ekonomiczną i przedsiębiorstwa – mówi ISBnews.TV Grzegorze Sielewicz, główny ekonomista Coface komentując najnowszy „Barometr ryzyka krajów i sektorów po II kwartale 2021”.
Coface zwraca w nim uwagę na nierównomierne ożywienie gospodarcze na świecie i zróżnicowaną sytuację Ameryki Płn. i Europy oraz krajów wschodzących spowodowaną m.in. różnym poziomem radzenia sobie z kryzysem zdrowotnym, inflacją i niepokojami społecznymi. Globalna prognoza wzrostu PKB została skorygowana przez Coface w górę (do +5,6% w 2021 roku), głównie dzięki pozytywnie zaskakującym doniesieniom ze Stanów Zjednoczonych.
Polecamy: Kiedy drastycznie wzrośnie liczba upadłości i restrukturyzacji firm?
– W wielu regionach świata, w tym w Polsce, podnieśliśmy ocenę dla sektora metalurgicznego, czyli tutaj ryzyko jest niższe. Widzimy, że ożywienie, które rozpoczęło się na dobrą sprawę w 2020 roku, zasilane jest głównie przez sektor przemysłowy i tutaj bez wątpienia branża metalurgiczna w dość istotny sposób zyskała i dostarcza komponenty dla sektora budowlanego, motoryzacyjnego i wielu innych gałęzi przetwórstwa przemysłowego – powiedział Sielewicz.
Ponadto Coface odnotowuje wzrost ryzyka politycznego związanego z kryzysem zdrowotnym i przyspieszeniem inflacji.
Polecamy nasze podcasty