– Sukcesja jest to sztafeta pokoleń, gdzie trzeba oddać pałeczkę. Tylko w tej sztafecie trzeba się trochę posunąć, bo ten który biegnie, ma więcej siły, więcej dynamiki, żeby biec do przodu – mówi ISBnews.TV Adrianna Lewandowska, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego .
Czy niechęć do przejmowania firm rodzinnych nie wynika z tego, że młode pokolenie jest nastawione bardziej na branie niż dawanie czego z siebie? – Nie posunęłabym się do takie generalizacji, raczej skłaniam się ku temu, że tata podsunął się bo ma co robić, ma swoje hobby. Wtedy tworzy się przestrzeń dlatego młodego. Często mówimy, że ciężko jest wyrosnąć w cieniu tak pięknego drzewa genealogicznego. Dzisiaj mówimy bardzo wiele, na temat cyfryzacji, dygitalizacji, rewolucji przemysłu 4.0. To szalone wyzwania. Teraz pytanie, czy ktoś kto ma 60 lat, z całym uwielbieniem dla tych umysłów, czy jest przygotowany na tego typu działalność, an taki rozwój – mówiła Adrianna Lewandowska.
– Potrzebna jest też przestrzeń dla tej młodzieży, która wnosi innowację, kreację i musi mieć siłę w sobie żeby szukać tej nowej wizji. Wydaje mi się, że w Polsce mamy jeszcze trudność, żeby dzieci z firm rodzinnych,przejmowały biznes tym bardziej jeśli wcześniej nigdzie nie pracowały – dodała.
Poza tym – jej zdaniem – trochę trudno jest mierzyć się z taką wizją przed własnym ojcem. Dlatego Instytut Biznesu Rodzinnego założył, akademię sukcesora, gdzie dzieci z tych różnych firm, jeżdżą do innych ojców, do innych mam, innych przedsiębiorców, dostają od nich zadania, po to żeby zmierzyć się z nowymi zadaniami.
– Mamy sporo mechanizmów, które zaczynają przygotowywać nas do zmiany pokoleniowej i mocno wierzę, że będzie się ona odbywała w sposób, który da nam nadzieję na lepszą stabilizację przedsiębiorstw rodzinnych, bo one są szalenie ważne – podkreśliła.
O tym dlaczego młode pokolenie nie chce przejmować firm rodzinnych – rozmawialiśmy z Adrianną Lewandowską, prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Katowicach 13-15 maja br.