Złoto przestaje być atrakcyjnym aktywem. Historycznie taka inwestycja chroniła oszczędności przed inflacją. Obecnie to kryptowaluty konkurują ze złotem o te same pieniądze, o te same oszczędności. I stąd – być może – złoto w ostatnich kwartałach zachowuje się gorzej niż inwestorzy oczekiwali. Myślę, że przede wszystkim widać różnice pokoleń. Młodzi ludzie już nie chcą inwestować w takie aktywo m.in. dlatego, że jest nieekologiczne – ocenił Piotr Żółkiewicz, zarządzający funduszem Żołkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ w rozmowie z ISBnews.TV.
– Historycznie – przez setki lat – złoto chroniło przed inflacją. Nie oznacza to, że tak będzie zawsze. Świat się zmienia i nowe pokolenia dostrzegają, że złoto jest niewygodne, że jest nieekologiczne, że jednak kopie się kilometry podziemi, wysyła ludzi do pracy w ciężkich warunkach, ponosi ogromny koszt, tylko po to, aby ten kruszec wydobyć. I zakopać w innym kraju, znowu w podziemnym skarbcu banku centralnego. Prędzej, czy później ktoś powie – to nonsens. I być może złoto zostanie zastąpione inną klasą aktywów” – powiedział Żółkiewicz.
Polecamy: Fundusze obligacji rządowych to realna strata połowy kapitału
Jego zdaniem, warto pamiętać o tym, że wartość wewnętrzna złota w zasadzie nie istnieje, a jeśli istnieje to jest zbliżona do wartości użytkowej takich metali, jak miedź czy chrom.
– A cała ta nadwyżka jest wartością psychologiczną, wartością umowną, która wynika z naszej kultury i tego, jak ona się kształtowała – dodał.
Żółkiewicz uważa, że minęły już czasy, kiedy inwestycja w złoto chroniła nasze oszczędności przed inflacją. – Złoto historycznie chroniło przed inflacją, ale nie dawało zysków.
– Obecnie kryptowaluty konkurują ze złotem o te same pieniądze, o te same oszczędności. I stąd – być może – złoto w ostatnich kwartałach zachowuje się gorzej niż inwestorzy oczekiwali. Widać różnice pokoleniowe. Młodzi ludzie nie inwestują w złoto. Z każdym rokiem ta grupa, która podtrzymuje popyt na złoto, będzie coraz mniejsza. I jest to oczywiście zagrożenie dla wyceny tego kruszca – stwierdził Żółkiewicz.
Polecamy nasze podcasty